W ramach projektu „Kuchnie Świata w Żorach” rozpoczynamy cykl spotkań integracyjnych wraz z warsztatami kulinarnymi, poprowadzonymi przez przyjezdnych cudzoziemców, uczestników żorskiego Klubu Nieobcy. Podczas spotkań lokalni mieszkańcy oraz cudzoziemcy będą mogli poznać różne kultury i tradycje świata (w tym kulinarne, muzykę, poezję, taniec), poznać nowych mieszkańców Żor, dowiedzieć się, jak oni sobie radzą po przeprowadzce do obcego kraju, co im się tutaj podoba, a cudzoziemcy podczas konwersacji i networkingu pouczą się języka polskiego na praktyce oraz nawiążą przydatne znajomości.

– ŻORY już od dawna są miastem międzykulturowym, – mówi koordynatorka projektu, lektorka języków obcych i tłumaczka, Ukrainka Alla Ożyjewska-Brożyna. – Jeszcze na początku roku obywatele Ukrainy stanowili 10% wszystkich mieszkańców. Oprócz Ukraińców, są Rosjanie, Białorusini, Wietnamczycy, Gruzini oraz inne narodowości.

21 czerwca będziemy mogli bliżej poznać kulturę i tradycje gruzińskie, a przede wszystkim – poznamy serdecznych i gościnnych ludzi o gorącym sercu. Posłuchamy ich opowieści, co ich sprowadziło do Polski i czemu chcą tutaj zostać na zawsze, jak ułożyli sobie życie w obcym kraju. W ramach spotkania odbędą się warsztaty /pokazy kuchni gruzińskiej – przygotujemy szaszłyk po gruzińsku oraz potrawę z bakłażana. Będzie ognisko, duży grill i leżaczki, można ze sobą przynieść także swoje ulubione jedzonko, żeby usmażyć na grillu. W ramach projektu „Kuchnie Świata w Żorach” planujemy co najmniej 6 takich spotkań integracyjnych wraz z warsztatami kulinarnymi różnych kuchni świata. A najważniejszym w tym wszystkim jest CZŁOWIEK, ten NIEOBCY

Projekt Stowarzyszenia „Żorska Strefa Przedsiębiorczości” oraz Klubu dla żorskich imigrantów Nieobcy dofinansowany przez Gminę Miejską Żory i realizuje się w partnerstwie z Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości SA oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Żorach.

Zapraszamy do współpracy w organizacji spotkań lokalnych przedsiębiorców!