Mimo pandemii banki udzieliły w październiku gospodarstwom domowym kredytów mieszkaniowych na ponad 5,7 miliarda złotych. Polacy szukają sposobu już nie na zarobek, ale na ochronę oszczędności przed wysoką inflacją – komentuje te dane „Rzeczpospolita”.

Jak podaje gazeta, powołując się na dane NBP, październikowa sprzedaż hipotek była rekordowo wysoka, o prawie 19 proc. większa niż rok temu i o 13 proc. większa niż we wrześniu.

„Tak duże odbicie częściowo wynika z odłożonego popytu, bo w połowie roku niepewność dotycząca rynku pracy przełożyła się na mniejszą chęć do zaciągania długu, a wzrost ryzyka skłonił banki do zwiększenia wymogów wobec kredytobiorców, co negatywnie wpłynęło na sprzedaż. Mimo tych zawirowań po dziesięciu miesiącach sprzedaż hipotek jest większa niż w tym samym okresie 2019 r., który był przecież rekordowy pod tym względem” – napisano.

„Rz” zwróciła uwagę, że jest „jeden główny powód dużego wzięcia tych kredytów: ścięcie wiosną przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych w Polsce niemal do zera”. „To oznacza nie tylko tańsze kredyty – średnie oprocentowanie nowych hipotek w październiku wyniosło niecałe 3 proc. wobec 4,4 proc. tuż przed pandemią – ale i wyższą zdolność kredytową klientów” – wyjaśniono.

Na lokacie nie zarobisz

Kolejny skutek cięcia stóp to – jak zaznaczono – topnienie lokat. „Zakładane w październiku najpopularniejsze, na jeden–trzy miesiące, miały oprocentowanie sięgające tylko 0,55 proc. w skali roku, co po uwzględnieniu ponad 3-proc. inflacji i podatku od zysków kapitałowych oznacza realną stratę. Nie dziwi więc, że Polacy wycofują pieniądze z lokat – od początku roku ubyło z nich 78 mld zł, czyli jedna czwarta – i część tych środków przeznaczają na zakup mieszkań, wspierając się przy tym kredytem” – podano.

Cytowani przez „Rz” eksperci firmy JLL podkreślają, że „wciąż silny jest popyt inwestycyjny, ale zmieniły się pobudki”. „Mieszkanie kupowane jest nie po to, by przynosić zwrot z najmu, lecz by przechować wartość kapitału” – czytamy.

Źródło: Tvn24.pl